5. 12. 2010.

Dan počnite sa vitaminima



Posle čaše vode koja je dobra nakon budjenja, dan treba početi sa vitaminima.
Jutro je idealno za sveže voće ili u obliku sveže cedjenog soka.
Jabuka je, pored groždja najkompletnije voće, jer sadrži najbolji odnos
vitamina i minerala.
Za mene je idealna kombinacija za jutro sveže cedjen sok na sokovnik od slatke jabuke i šargarepe.
Ukoliko imate slabiju krvnu sliku, ovoj kombinaciji možete dodati i malo cvekle. To je 100% sok, pa ja uvek dodam trećinu izvorske vode, da ne bi teško pao na želudac. Jabuka i šargarepa su idealne za jutro i blage za stomak, a energija koja ulazi u organizam se oseti. Vitamini su tu, A, B C... To je pravi energetski napitak. Odnos je otprilike 2:1 za jabuku. Ako dodajete i cveklu, onda jabuka 3, šargarepa 2 i cvekla 1.
Naravno uvek možete dodati i neko drugo voće koje vi volite i koje vam odgovara.
Neko voli da započne dan cedjenom pomorandžom, koja je bogata c vitaminom, ali ona zna biti kisela pa je ja izbegavam za jutro.
U svakom slučaju vitamini i njihov značaj u ishrani su svima poznati. Savet nutricionista je da se dan započne sa čašom vode, a zatim posle pola sata ide voće i tek onda doručak.

2. 12. 2010.

Muskatni oraščić - upotreba



Muskatni, muškatni ili mirisni oraščić treba koristiti uvek sveže rendan. Kupujte ga uvek celog, a ne u prahu i rendajte ga sami.Obratite pažnju da izgleda lepo i zdravo (kao na slici), jer ga u prirodi često napadaju štetočine, razni insekti i gljivice. Muskatni orah ima široku primenu. Prijatnog je mirisa i ljutkastog ukusa.
Upotrebljava se za spravljanje kozmetičkih i farmaceutskih preparata, ali i u ishrani kao začin. Najbolje ide uz boraniju i jela od krompira, zatim variva i čorbe. Muskatni oraščić se koristi i u jelima od mesa i povrća (karfiol, praziluk, keleraba).

19. 11. 2010.

Senf - dodatak jelima

Senf je začin ili dodatak jelima, koji je u novije vreme postao veoma popularan kod nas, iako se pravi već  od davnina.Senf se najčešće koristi kao prilog uz jela od mesa.  Nezaobilazan je dodatak kod kobasica, pljeskavica, ali ide i uz pečenje. Na primer, kada se senfom premaže svinjsko meso, onda neutrališe miris svinjetine, a pečenje dobije posebnu aromu.
Manje je poznato da se senf proizvodi od semenki biljke koja se zove bela slačica ili gorušica. Kada se dobije prah od semenki, on se meša sa vodom i sirćetom, a mogu se dodavati i drugi začini, kao mirodjija, estragon, bosiljak, nana, biber, čili itd. Dakle postoji više vrsta senfa. Englezi u senf dodaju med, viski ili pivo, dok Francuzi dodaju arome voća ili povrća. Nemački senf je obično tamniji, jer se ne pravi od bele nego od crne ili smedje gorčice. Američki senf je od bele slačice sa vodom, šećerom, mirodjijom  i sirćetom.
Smatra se da je ova biljka poreklom iz Indije, a da su Rimljani prvi pravili senf još u 1 veku nove ere.
Senf može biti blag i žestok ili ljut. Ljuti može da izazove suzenje očiju, pa čak i alergijske reakcije. Ipak senf, odnosno semenke slačice ili gorčice imaju i neka lekovita svojstva. Semenke slačice su izvor Omega 3 masnih kiselina i selena.

10. 11. 2010.

Basmati pirinač sa plodovima mora za 20 minuta

plodovi mora
basmati pirinač
maslinovo ulje
crveni luk
beli luk
peršun
so

Koliko puta vam se desilo da dodjete s posla i da treba nešto brzo spremiti za ručak? Evo jednog jela koje se sprema za 20 minuta.
Zamrznute plodove mora kupite i taman dok stignete kući oni će da se odmrznu koliko je potrebno.
Iseckajte luk i stavite u tiganj sa maslinovim uljem, a preko toga idu plodovi mora i malo soli. Poklopite i dinstajte na umerenoj temperaturi. Za to vreme stavite pirinač da se kuva. Basmati pirinač treba da kuva 11 minuta, tako piše na pakovanju. Malo promešajte plodove mora. Zatim iseckajte sitno beli luk i peršun i dodajte pred kraj u tiganj sa plodovima mora. Gotovi su za 15-20 min sve ukupno. Taman negde u isto vreme gotov je i pirinač. Pomešate pirinač i plodove mora i gotovo je. Može i jedna čaša belog vina uz jelo.

9. 11. 2010.

Filetirani pileći bataci na roštilju

 

Roštilj, omiljeno jelo u Srba.
Dosadilo više praviti na roštilju ćevape, pljeskavice, kobasice i ostale
”pseće radosti’’.  Odsad na roštilju pravim samo svinjski vrat, losos šnicle i filetirani pileći batak.
Batake možete sami da očistite od kosti, ali to je za početnike malo teži posao, jer treba da se dobije filet kao šnicla. Ukoliko niste vešti sa tim kupite filetirane batake, koji se mogu naći u većim marketima. Samo pazite da meso bude sveže. Filetirane batake treba dobro oprati, malo pouljiti i posoliti, a zatim po njima dodati i malo začina c ili vegete i slično. Tada su bataci spremni za roštilj. Veoma su ukusni i na električnom roštilju, a naročito na pravom.
Kao prilog uz ove batake  neizbežan je pomfrit i svakako neka sezonska salata , a dobro ide i senf i majonez.

6. 11. 2010.

Čorbica od povrća



Potrebni sastojci:
Šargarepa
Peršun koren
Peršun list
Keleraba
Brokoli
Crveni luk
Maslinovo ulje
Geršla
So

Iseckati šargarepu, peršun, kelerabu i luk. U šerpu dodati povrće, šaku oprane geršle i malo maslinovog ulja, da se prodinsta par minuta, a zatim sipati vodu. Dodati so i vegetu ili začin c. Nakon 45 minuta kuvanja dodati iseckani brokoli i peršunov list. Još 15 minuta kuvanja i čorbica je gotova. Preporučuje se u svaki tanjir čorbe dodati pola kašike ječmenog misa, zbog ukusa i hranjivosti.

22. 10. 2010.

Pečeni krompir, police




krompir
so
Operite dobro krompir, potom svaki isecite na pola i na jednu polovini sipajte malo soli, a drugom policom utrljajte so. Tako će se so razmazati po celoj površini police. Tako uradite sa svakim krompirom.
Potrebnu količinu procenite sami, prema broju osoba. Tako pripremljene police krompira slažite na pleh i stavite u prethodno zagrejanu rernu da se peče na 220. Strana sa ljuskom treba da je na dole. Gotovo je za oko 45 minuta. Kad izvadite krompir, pustite malo da se prohladi, pa zatim oljuštite ljusku.  Nemojte ljuštiti gornji zapečeni deo koji je najsladji.
Krompir možete mazati puterom i jesti. Može se kombinovati razna hrana uz ove police. Na primer slanina, šunka, sir itd.

21. 10. 2010.

Kuvani kelj

 

glavica kelja       
nekoliko
šargarepa
beli luk
so i ostali začini
integralno brašno
maslinovo ulje

Iseckati kelj i šargarepu i staviti u šerpu da se kuva. Potrebno je oko sat vremena, a
zatim posolite i dodajte zapršku. Zaprška se sastoji od par kašika maslinovog ulja i integralnog brašna.
Možete i direktno dodati maslinovo ulje i brašno u kelj, bez pravljenja zaprške i obavezno mešajte varivo, da se ne naprave grudvice. Na kraju dodajte sitno seckani beli luk i peršun. U svaki tanjir po želji se može dodati pola kašike ječmenog misa. Uz ovaj kelj dobro idu juneće šnicle, ali može i bez mesa.

Kelj je izuzeno zdrav i treba ga povremeno imati u ishrani. Inče kelj je odličan izvor vitamina c i vitamina k, a sadrži i beta karoten i b vitamin (tiamin i riboflavin). Od minerala bogat je izvor kalcijuma, mangana, gvoždja itd. Vlakna koja kelj sadrži su jako korisna za probavu.
To je zeljasta biljka i pripada porodici kupusa
(Brassica).

19. 10. 2010.

Bundeva, pita od bundeve, bundevara


Bundeva dostiže težinu od preko 10 kg, a u retkim slučajevima primerci mogu biti i do 50 kg.

Upotreba bundeve
Bundeva sadrži mnoge korisne sastojke i zato se upotrebljava u kulinarstvu i farmaceutskoj industiji.
Danas se bundeva može naći na pijacama, u marketima i predstavlja pravu poslasticu. Nekada je to bila hrana siromašnih, a danas prema novijim naučnim saznanjima, bundeva se smatra veoma zdravom i važnom u ishrani. Koristi se za pite, čorbe, salate, i kao poslastica pečena bundeva sa medom. Od bundevinih semenki se dobija jako kvalitetno i zdravo ulje. Ovo ulje je dobro koristiti za salate, ali ne za prženje, jer tako gubi svoja hranjiva svojstva.

Hranjivost bundeve

Inače bundeva je niskokalorična namirnica koja je idealna za osobe koje drže dijetu, ali je dobra za sve. Bogata je A, B i C vitaminom. Sadrži folnu kiselinu i minerale kalijum, kalcijum, gvoždje, fosfor itd.
Ulje je bogato nezasićenim masnim kiselinama, sadrži omega tri i omega šest, tako da je dobro za prevenciju i lečenje holesterola. U bundevi ima u izobilju beta karotena koji je izuzetan antioksidant.

Lekovita svojstva bundeve
Bundeva štiti organizam od različitih oblika kancera, ima diuretska svojstva, povoljno deluje na lečenje bolesne prostate, saveznik je kod problematične kože (smatra se da je dobra za vitiligo), dobra je i za dijabetičare.
Zaključak je da bundeva treba više da bude zastupljena u našoj ishrani.

Pita od bundeve, bundevara
kore
bundeva
ulje
cimet
šećer u prahu

Tepsiju pouljiti i posuti malo brašna da ne zagoreva. Zatim slagati kore koje premazujete sa vodom i malo ulja zatim dodajete izrendanu bundevu i prah cimeta i onda ponovo red kora, red bundeve itd.Nemojte da štedite na rendanoj bundevi, napunite kore dobro, jer se pri pečenju sadržaj smanjuje.Uglavnom odozdo i odozgo trebaju biti kore. Dosta će zavisiti od kvaliteta kora i same bundeve, ali i od vašeg umeća. Treba da se peče oko 30 minuta u zagrejanoj rerni. Kada se prohladi i iseče pita, dodajte preko šećer u prahu, po želji.

Desert od bundeve
Pumpkin seed oil

Grčka salata, mešana salata




paradajz
krastavac
crne masline
feta sir
maslinovo ulje
začini
Iseckajte paradajz i krastavac na krupnije komade i dodajte cele očišćene masline i kockice feta sira. Prelijte sa par kašika maslinovog ulja i dodajte začine. Od začina najbolje idu bosiljak i origano, mada možete kombinovati i sa drugim začinima. So vam nije potrebna, jer feta sir daje slanoću taman koliko j e potrebno. Ko voli može da doda i seckanu papriku i crveni luk. Kada ste dodali sve sastojke dobro izmešajte i ostavite u frižideru da malo odstoji i da se mirisi sjedine. Grčka salata je praznik boja, mirisa i ukusa. Uz neku integralnu kiflu ovo vam može biti lep obrok.

15. 10. 2010.

Recept za beskvasni hleb

Integralno pšenično brašno
Ječam (geršla)

Raž
Pšenica (belija)
Lanene semenke
Jaje
So
Voda
Kašičica maslinovog ulja

Ječam, raž i pšenica se kupuju u prodavnicama zdrave hrane, kao i integralno pšenično brašno, ili u bolje snabdevenim marketima.
Prvo je potrebno da se žitarice skuvaju. Ječam je brže gotov, dok za raž i pšenicu treba više vremena. Zato je bolje da se kuvaju odvojeno. Kada je žito skuvano, ono se meša sa integralnim brašnom, vodom i jajetom i od toga se pravi masa, odnosno testo. Žitarice mogu i da se istuku u avanu, ako su zrna ostala tvrdja. Tome se dodaju semenke lana, koje su jako zdrave. Treba dodati i malo soli i maslinovog  ulja.
Jaje je tu da veže masu. Može se dodati i prašak za pecivo, ali nije neophodno. Ko voli može da kombinuje sa još nekim sastojcima kao što su kim, iseckane masline, semenke suncokreta, malo heljdinog brašna i sl. Pošto ste testo sa svim sastojcima dobro umešali treba da napravite više malih veknica ili pogačica (oblika) i to stavljate na tepsiju koju ste prethodno podmazali uljem i malo posuli brašna preko ulja da ne bi zagorevalo.Ostavite malo da hlebčići odstoje, taman dok se zagreje rerna. Peći na 200-220 oko 45 minuta. Ali sami ćete proceniti kad je stvarno gotovo.
Inače ovakav hleb je malo tvrdji od hlebova koje obično jedemo. Ovaj hleb je zdrav, nema kvasca i nema, belog brašna. Beskvasni hleb se koristi kod dijeta, a naročito kod dijete za kandidu. Dijeta za kandidu izmedju ostalog, isključuje upotrebu kvasca i belog brašna.
Inače treba reći da je bezkvasni hleb dugotrajniji i može se čuvati i jesti više dana.
U početku se čini jako komplikovano za napraviti, ali kad ga napravite nekoliko puta shvatite da je ustvari jako jednostavno. Osim toga ovo je veoma kvalitetna namirnica, mnogo kvalitetnija od onog hleba, što kupujete u prodavnici, a i traje više dana.

Sličan recept za hleb bez kvasca možete videti ovde

14. 10. 2010.

Makaroni sa tikvicama


 

tikvice
makaroni
feta sir
maslinovo ulje
jaje
so
začini

Očistiti tikvice i iseckati na sitne kockice. Zatim ih staviti u tiganj, u kome je prethodno zagrejano maslinovo ulje. Temperatura treba da bude umerena. Sok iz tikvica treba delimično da pokuva, ali ne potpuno. Za 30 minuta tikvice su gotove i treba ih na kraju preliti razmućenim jajetom, dodati so i anis ili neki drugi začin po vašoj želji. Sve to promešati.
Uporedo skuvajte makarone i kad ih procedite, sjedinite sa tikvicama, potom dodajte kockice feta sira i promešajte sve. Ko voli može da preprži kriške slanine i da ih posluži uz ovo jelo.

11. 10. 2010.

Jelo od belog luka

Potrebno je više glavica belog luka.  Ostavite ih u ljusci i isecite na pola. Zatim prelijte maslinovim uljem i pecite u rerni sve dok glavice ne smekšaju.
Kada je beli luk pečen, pritisnite da izadje meki sadržaj, i mažite ga na hleb. Po potrebi se može preliti sa još maslinovog ulja i posoliti.

10. 10. 2010.

Beli luk i njegova lekovita svojstva

Alin, alicin i ajoen su jedinjenja zaslužna za lekovita svojstva belog luka.
Beli luk ima višestruku upotrebnu vrednost. Svojim aktivnim principima deluje na optimalnu cirkulaciju krvi u sluzokoži, čime se povećava aktivnost probavnih organa. Sok belog luka pospešuje funkciju jetre i žuči,  ima izraženu snagu dezinfekcije i sposobnost da spreči i suzbije razvoj bakterija, koje dovode do pojave truljenja u crevima. Ovaj začin je efikasno sredstvo za regulisanje hipertenzije, čime poboljšava i normalizuje rad srca, pomaže u lečenju obolenja organa za disanje, posebno bronhitisa i  astme, sa upornom i obilnom sluzi, pa i kod suzbijanja tuberkuloze. Beli luk sadrži materije, koje sprečavaju agregaciju trombocita, čime se sprečava pojava bilo kog oblika tromboze, a utiču i na snižavanje vrednosti «negativnog» holesterola, mada postoje novija istraživanja, koja to osporavaju.  Koristi se preventivno i u lečenju infekcija izazvanih bakterijama, gljivicama i virusima.  .
Alicin belog luka deluje bakteriostatski u razređenju 1:100.000. Količina od 1mg alicina ekvivalentna je koncentraciji od 10 mikrograma penicilina. Beli luk deluje kao antibiotik, antiseptik, antitoksik,  antiviral, baktericid, karminativ, hipoholesterolemik, depurativ, diuretik, ekspektorans, fungicid, hipoglikemik, hipotensiv, stomahik.

Izvor Dijetalna ishrana

6. 10. 2010.

Palačinke sa pečurkama


pečurke
luk
pavlaka
brašno
jaja
mleko
ulje
peršun
so

Napravite palačinke kako ih obično pravite. Za to vam je potrebno brašno, jaja, ulje i mleko.
U poseban tiganj sipajte ulje i kada se zagreje, ubacite iseckane pečurke, luk, peršun i so. Za 15 minuta na umerenoj temperaturi trebalo bi da je gotovo i onda to prelijte pavlakom.
Zatim palačinke filujete sa smesom od pečuraka, luka, pavlake. Slažite ih u odgovarajuću vatrostalnu činiju.
Kada ste složili palačinke, prelijte ih sa ostatkom pavlake i razmućenim jajetom. Zatim to kratko zapecite u rerni i jelo je gotovo.

5. 10. 2010.

Kuvana čorbasta boranija

2 kesice smrznute boranije
2 šargarepe
2 luka
beli luk
integralno brašno
maslinovo ulje

U ključalu vodu sipajte boraniju, iseckanu šargarepu i luk. Ostavite da kuva bar 30 min. Zatim napravite zapršku od maslinovog ulja, integralnog brašna i seckanog belog luka. Sve pomešajte, posolite i ostavite još malo da kuva. Na kraju dodajte začine po želji, peršun i sl. Boraniju poslužiti u dubokim tanjirima i uz svaku porciju dodati pola kašike ječmenog misa.

žuta boranija

1. 10. 2010.

Losos u rerni za 4 osobe


Losos u rerni za 4 osobe
1 kg svežeg filet lososa
3 veće šargarepe
nekoliko krompira
1 crveni luk, može i praziluk
2 čena belog luka
1 dl belog vina
nekoliko crnih maslina
2 kašike maslinovog ulja
začini

Stavite filet lososa u tepsiju. Sipajte vino i maslinovo ulje. Dodajte začine. Najbolje neku mediteransku mešavinu začina i posolite, ali možete i posebno dodati ruzmarin, bosiljak i sl.To može da odstoji preko noći u frižideru, ali može i par sati, a ako vam se žuri ne mora uopšte. Iseckati šargarepu, krompir i luk, dodati crne masline i beli luk, list peršuna, so i sve to promešati, pa zatim sipati preko lososa. Prekriti folijom i peći u pećnici oko 45 minuta na 250 stepeni.Mada sve zavisi od rerne. Skinite foliju posle 40 min i ostavite još malo u rerni na smanjenoj temperaturi. Ako je šargarepa omekšala znači da je jelo gotovo. Uz jelo poslužiti belo vino, a može se servirati i neka salata i limun.

Mariniran losos

30. 9. 2010.

Bosanski lonac


Potrebni sastojci:

500 g govedine
500 g svinjetine
250 g teletine
250 g krompira
2 glavice češnjaka
1 veliku glavicu luka
2 velike šargarepe
1 malu glavicu kelja
3 zelene paprike
20 dg boranije
3 velika paradajza
1 koren peršuna
1 mali koren celera
malo ulja
kašika mlevene crvene paprike
10 - 15 zrna bibera
1 klinčić
sasvim mali komad cimetove kore
2 dl belog vina
Malo masti

Meso isecite na veće komade. Krompir očistite i isecite na kriške. Korenasto povrće očistite i isecite na veće komade. Paradajz ogulite i isecite na kriške, a paprike na četvrtine. I boraniju očistite i iseckajte Očišćeni luk isecite na veće komade, a glavice belog luka ogulite samo izvana i stavite da se kuvaju cele pa će kuhanje imati poseban ukus. Slažite redove mesa i povrća, a između stavljajte začine. Mast otopite u pola litre vode, dodajte vino i time zalijte jelo. Pokrijte što bolje (nekad se zemljani lonac pokrivao pergamentom i vezao) i kuvajte tri sata da se sve raskuva.U ekspres loncu kuvajte duplo kraće.

24. 9. 2010.

Vojnički pasulj

Pasulj ostaviti preko noci u vodi. Sljedećeg dana kad prokuva prospite vodu
i dodajte novu. Staviti na umerenu temperaturu da se krčka. Dodati slaninu ili
suvo meso i povrce. Od povrca preporucujem crveni luk i kasiku mlevene paprike.
Pred kraj dodati biber, so, lovor i seckani persun po želji. Na kraju treba dodati zapršku koja se sastoji od ulja, belog luka i malo brašna. To se uprži na tiganju i sipa u pasulj.
Jelo je gotovo. Napravite ga više, jer ovako spremljen pasulj, može se jesti i sledeci dan.

6. 9. 2010.

Pijani šaran


Iseckati sitno beli luk, pomešati sa malo ulja, sokom od limuna, začinom c i peršunom.
Posoliti šarana
Zaseći šarana i napuni sa smesom od belog luka i začina
Iseći krompir i staviti zajedno sa šaranom u tepsiju
Peći 15 min na 200, pa politi sa malo belog vina
Tokom pečenja zalevati šarana sa vinom
Peći 50-60 minuta. U isto vreme je gotov i šaran i krompir.

4. 9. 2010.

Kobasice i pivo

2 kg kobasica
Glavica luka
3 šolje piva
1 kašika biljnog ulja
senf


Dno posude obložite kolutićima luka. Probodite kobasice iglom, stavite u posudu, prelijte pivom i vodom (odnos 3:1 za pivo) i kuvajte ih oko 4-5 minuta.
Osušite ih i pripremite roštilj. Namažite roštilj i kobasice sa uljem. Pecite kobasice 4-6 minuta sa svake strane. Pustite 3 minute da se ohlade i servirajte sa senfom. Uz to kao prilog ide salata i
lepinja.